Намисто і гердани Жінкам
УКРАЇНСЬКІ НАЦІОНАЛЬНІ ПРИКРАСИ
Споконвіку люди носили різноманітні прикраси. У багатьох народів вони були деталлю національного костюма. У стародавні часи вироби з дорогоцінних металів та каменів – сережки, кільця, намиста виконували не тільки декоративну функцію, але й служили оберегами від злих сил.
Види прикрас
Археологічні знахідки на території України вказують на те, що наші предки любили всілякі прикраси. Вправні майстри виготовляли гарні вироби із золота, срібла, дорогоцінних каменів та більш дешевих матеріалів. Прикраси вказували на соціальний статус свого власника. Які ж аксесуари були найбільш популярні у наших предків?
- Гривня. Вона являла собою невеликий масивний обруч, який одягався на шию. Передня частина обруча за формою нагадувала півмісяць. Прикрасу виготовляли з металу. Представники багатих станів носили золоті гривні, а середній клас задовольнявся виробами зі срібла, бронзи або олова.
- Гердана. Це нагрудна прикраса у вигляді двох довгих смужок, з'єднаних спереду медальйоном або підвіскою. Одягали її через голову. Гердану виготовляли з бісеру і намистин, нанизаних на нитку та сплетених у вигляді орнаментів, схожих на вишивки. Таки прикраси носили не тільки жінки, але й чоловіки. Вони були дуже поширені серед жителів Галичини. Гердана вважалася оберегом від пристріту та негативної енергії, тому її ніколи не давали поносити іншій людині.
- Дукач. Він являв собою круглі підвіски або великі монети на ланцюжку з металевим бантом. Дукач не був оберегом, а підкреслював соціальний статус його власниці. Жінки носили цю прикрасу поверх намиста, виставляючи його на найбільш видне місце. Дукач вважався одним з найдорожчих прикрас, тому придбати його міг далеко не кожен.
- Криза. Це яскрава прикраса, виготовлена з бісеру, та виконана у вигляді широкого коміра, який закривав груди та плечі. Криза вважалася святковою прикрасою, а для її виготовлення було потрібне особливе вміння. Вирушаючи на свято, жінки нерідко одягали відразу кілька таких виробів різної довжини та ширини.
- Згарда. Це намисто з нанизаних в кілька рядів на шнурок мідних хрестиків. Між ними розташовувалися металеві спіральки, що відділяли хрестики один від одного. Прикраса одягалася на шию, а ззаду мала застібку у вигляді двох дисків, на яких зображувалися символи сонця. Згарда вважалася сильним оберегом, тому її, як правило, носили на тілі, а не поверх одягу.
- Шелести. Шелестами називалися намиста, виготовлені з маленьких металевих дзвіночків. Під час ходьби вони видавали приємний звук. Такі прикраси були широко поширені у гуцулок.
- Пацьорки. Це намиста, виготовлені з великих скляних намистинок, які розписували орнаментами, використовуючи різнокольорові фарби. Така прикраса вважалася одним з найбільш простих і дешевих, тому її носили жінки з бідних шарів населення.
- Салба. Салбою називали виріб з тканини, на яку нашивали срібні монети у кілька рядів. Прикраса була поширена переважно на Буковині.
Де купити прикраси в українському стилі?
Хочете придбати прикрасу на шию в українському стилі? У нашому інтернет-магазині ви знайдете різноманітні намиста, ґердани та інші вироби. Яскраві й самобутні прикраси, виконані з бісеру, дерев'яних писаних намистин та інших матеріалів не залишать байдужими жодну жінку.